Wras Belgesi

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sistem Belgelendirme, Ürün Belgelendirme ve Eğitim Hizmetlerimiz hakkında  uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

BSC her zaman sadece yapabileceği işe söz veren, dürüst, yaptığı işin arkasında duran, işi temiz yapan, kendisini devamlı güncelleyen profesyonel bir firmadır.

Ümit Yılmaz
Genel Müd. Yrd., AGB Jeneratör
Online Başvuru

Sistem Belgelendirme, Ürün Belgelendirme Başvurunuzu Online yapabilirsiniz.

WRAS TESTİ
WRAS Belgesi İngiltere içme suyu ile temas eden ürün ve malzemelere verilen uygunluk belgesidir. Bu belge İngiltere çıkışlı olmasına rağmen çoğu Avrupa ülkesinde kabul gören bir belgedir. İngiltere’ye yapacağınız ihracatlarda zorunlu olarak talep edilir. Diğer Avrupa ülkelerinde ise zorunlu olmamakla beraber bazı kurumlar satın aldıkları ürünlerin bu belgeye sahip olmasını isterler.
İki tür Wras Belgesi testi ve belgelendirmesi vardır.

  • WRAS Ürün Onayı; Kazanlar ve valfler gibi mekanik aksama sahip ürünlere verilen belge türüdür. Bu belge başvurusu için üründe kullanılan malzemelerin WRAS onayı olması belge alım sürecini hızlandıracaktır.
  • WRAS Malzeme Onayı; Kauçuk ya da boya gibi mekanik aksamda kullanılan malzemeler için gerekli onaydır. Bu tür bir ürün üreticisi iseniz bu belgeyi almak ürettiğiniz malzemelerin dünya pazarında dolaşımı ve ticareti kolaylaşacaktır.

WRAS Belgesi Başvuru Süreci
Belge alımı için ürünlerinizin yetkilendirilmiş bir laboratuvarda testlerden geçmesi gerekmektedir. Bu testler sonucu ürününüzün sağlığa zararlı olmadığının raporlanması durumunda belgeyi 5 yıl süreyle alabilirsiniz.
Wras Sertifikası için tarafımıza başvurduğunuz tarihten itibaren belge alım süresi ortalama 15 gün sürmektedir. Belge alımı için aynı anda birden fazla ürün için başvuru yapmanız maliyet açısından sizin için faydalı olacaktır.
Belgesinin alım şartları hakkında bilgi almak ve fiyat teklifi talepleriniz için bizimle iletişime geçiniz

Sık Sorulan Sorular

WRAS TESTİ WRAS Belgesi İngiltere içme suyu ile temas eden ürün ve malzemelere verilen uygunluk belgesidir.

İçme suyu boru hatlarında kullanılan malzemeler Su Temini (Su armatürleri) Yönetmeliği ya da İskoç Byelaws uymuyorsa yalnız Birleşik Krallık’ ta değil tüm dünyada kamu şebeke su kaynağından su taşıma amaçlı herhangi bir ürün kullanılırken, ceza gerektiren bir suçtur. Bunlar bir atık su kaynağını yanlış kullanım, aşırı tüketim veya kirlenmeye neden olmamalı ve uygun bir kalite ve standartta olmasını gerektirir.

İngiltere de 1999 yılında yayınlanan Su yönetmeliği gereği İngiltere ve Avrupa da tüm ürünler bu testi yaptırma zorunluluğu vardır. Sıhhi tesisat işlemleri montajı yapabilmek için ürünlerin wras testi tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Wras testinden geçemeyen ve onaylı olmayan ürünlerin montajı ve üretimi yasaktır. Çünkü Wras testinden geçemeyen veya bu testi yaptırmayan ürünler uluslararası standartlarda tehlikeli kanserojen madde içerip içermediği profesyonel kurumların onayından geçmediği için sağlıklı bir madde denilemez. Bu sebepten dolayı Wras testi için ürün numuneleri BSC BELGELENDİRME firmamız tarafından alınarak en fazla 8 – 9 hafta içerisinde Sonuç çıkmaktadır. Wras testinden kalan ürünler sertifika alamayacaktır. Fakat test raporunu alabilirler. Wras testinden geçen Ürünler artık ulusal ve uluslararası sahada üretimi su yönetmeliğine göre sağlıklı ve temiz anlamına gelmektedir. Test raporu olumlu olan ürünler Sertifika alacaktır.

Neden BSC Belgelendirme ?

Tarafsızlık & Güven

Bağımsız ve tarafsız olmamız müşterilerimiz için son derece kritiktir ve en güçlü varlığımızdır.

detaylar

Yaygın Hizmet Ağı

BSC Türkiye’nin ve Dünyanın tüm noktalarında hizmetlerini kesintisiz ve etkili olarak vermektedir.

detaylar

Farklarımız & Artılarımız

BSC Müşterilerine talep ettiği tüm akreditasyonlarda belgelendirme hizmeti sunar.

detaylar

BSC Belgelendirme hizmetleri hakkında uzmanlarımızdan detaylı bilgi almak ve başvuru için