Kosher Belgesi

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sistem Belgelendirme, Ürün Belgelendirme ve Eğitim Hizmetlerimiz hakkında  uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

BSC her zaman sadece yapabileceği işe söz veren, dürüst, yaptığı işin arkasında duran, işi temiz yapan, kendisini devamlı güncelleyen profesyonel bir firmadır.

Ümit Yılmaz
Genel Müd. Yrd., AGB Jeneratör
Online Başvuru

Sistem Belgelendirme, Ürün Belgelendirme Başvurunuzu Online yapabilirsiniz.

Kosher belgesi musevi inancına uygun olarak üretilmiş ürünleri tescilleyen bir belgedir. İşletmelerde üretim yapılırken tüm aşamaların ve kullanılan malzeme ve hatta ekipmanların musevi inançlarına uygunluğu din adamları(haham) tarafından üretim yerinde kontrol edilir. Uygulama, ekipman ve malzemelerde inançlarına aykırı bir durum olmaması durumunda din adamları firmada üretilen ürünlere kosher(koşer) belgesi verir. Kosher İbranice’de “uygun” anlamına gelmektedir.

Et dışındaki ürünlerin de koşer sayılabilmesi ve kaşer sertifikası alabilmesi için hahamlık tarafından denetlenmiş ve hijyene uymayan ya da Yahudi inançlarına aykırı katkı maddesi ya da işlem basamakları içermemesi gereklidir. Bu sebeple koşer belgesi almak isteyen üretici firmalar bu denetimden geçerler.

Yurt dışında üretilen veya yurt dışına satılan birçok ürünün üzerinde koşer ibaresi bulunur. Bu ibare Yahudi olmayanlar tarafından da aranan bir özelliktir. Çünkü Yahudilerde domuz eti yemek ve kullanmak yasaktır.

Kosher Belgesi Sık Sorulan Sorular

Burada Kosher Sertifikasyon Ajanslarının üzerinde durduğu ortak nokta, Kosher’in sadece Yahudi inancı taşıyan insanlara hitap ettiği yanılgısının ortadan kaldırılmasıdır. Vejetaryen, alejikler, sağlık problemleri olanlar için de ortak bir noktada birleşilmektedir.

Ayrıca Kosher sertifikasına sahip markaların kalite ve marka değerlerinin arttığı yadsınamaz bir gerçektir. Kosher sertifikasını talep eden firma sayısı geçen yıla göre 2 haneli bir artış göstermektedir ki bu da dünya gıda trendlerini belirleyen önemli bir faktördür. Bu trendin dinamizmine sırtını dayayan üreticiler 2008 yılında 5389 adet kosher sertifikalı yeni ürün üretmiştir. Yine 2008 yılında kosher sertifikalı 112500 ürün satılmış ve 12 Milyar $ dolarlık bir gelir sağlanmıştır.

Kosher denetimlerinde yerinde denetim esastır ama bundan denetimcilerin sadece sahaya önem verdikleri anlaşılmasın. Gerekli dökümantasyon işlemlerinin de uygun şekilde hazırlanması gerekir. Denetimlerde dikkate alınması gereken en önemli hususlardan bir tanesi de kullanılan ürünlerden ziyade kullanılan ürünler ile prosesin total olarak değerlendirilmesi gerekliliğidir.

Kosher denetimlerinde dikkat edilmesi gereken 4 nokta;

1. Böcekle Mücadele

İşletme içinde ölü ya da diri herhangi bir böcek tespiti o işletmenin Kosher sertifikasına veda etmesi anlamına gelmektedir. Sadece sahada değil, üretim kayıtları için de geçerli olan bu kural Kosher denetimlerinin olmazsa olmazı, toleransın sıfırlandığı bir koşuldur.

Böcek mücadelesinin nasıl yapıldığı da önemlidir. Hangi firmayla çalışılıyor? Konusunda uzman kadroya sahip mi? Akredite mi? gibi sorular ile firmalar mutlak olarak karşılaşır.

2. Üretimin Bir Haham Tarafından Başlatılması

Bu husus kapsamında, firmanın üretimi ya bir Yahudi tarafından yapılır ya da üretim Yahudi tarafından başlatılır. Böylece üretim kutsanmış olarak kabul edilir.

3. Passover (Hamursuz) Bayramı

8 gün süren bayram boyunca Yahudilerin hamurlu gıdaları tüketmesi yasaktır. Bu sebeple tüketilen ürünlerin passover bayramına uygunluğu için ekstra bir denetim ile beraber üretilen gıdaların içeriğinde un ve türevlerinin bulunmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

4. Etiket

Kosher sertifikasını alan ürünleri sembolize etmek amacıyla belirlen şekiller( denetleme için başvurulan ajansa göre değişir) etiket üzerinde belirtilmek zorundadır. Ayrıca bu sembollerin etikette görülmesi ürünün albenisini arttıran önemli bir faktördür.

Burada üzerinde durulması gereken en önemli nokta; etiketin hazırlanış aşamasıdır. Mutlaka ve mutlaka Kosher Sertifikasyon Ajansı görevlilerinin yardımı istenip, etiket öyle hazırlanmalıdır.

Gıda kimyasalları mevzu bahis olduğunda, işletmeleri zorlu bir sınav beklemektedir. Gıda kimyasallarından gliserin birçok kaynaktan temin edilebilir. Hayvansal kaynaklı, deniz ürünleri kaynaklı vb. Durum böyle olunca tedarikçinin gliserini tedarik ettiği kaynak ve ona ait bilgiler çok önemlidir. Kompleks ürünler söz konusu olduğunda; misal eğer temel öğesi süt olan bir gıda işleniyorsa hayvansal kaynaklı gliserinin kullanılması mümkün değildir. Yine aynı paralelde deniz kabuklularından elde edilen gliserinin kullanılması yasaklanmıştır.
Başka bir örnek vermek gerekirse, şarap Yahudi inancına göre tüketilebilir, yasaklanmamış bir içecektir. Ancak hangi koşullar altında yapıldığı, bu ürünün tüketilmesi hususunda büyük önem taşır. Bazı işletmelerde sirke ve şarap aynı tesiste üretilir, iki ürünün arasında interaksiyonunun bulunmaması gerekir. Bu işletmelerin denetimi çok sıkı gerçekleştirilir.

Coca-Cola Company, yıllar önce Kosher için başvurduğunda büyük bir problemle karşılaşmıştır. Bu problemin kaynağı; kolada kullanılan gliserinin hayvansal kaynaklı olması ve yine kolanın bir miktar şarap içermesiydi. Kosher isteği geri çevrilen Coca-cola yapılan çalışmalar sonucu yeni bir çözüm üretmek zorunda kalmış ve en sonunda Kosher uygunluk belgesini edinebilmiştirler.

Hayvansal kaynaklı jelatinin elde edilmesinde de birçok zorlukla karşılaşılır. Balıktan elde edilen jelatinin kaynağı yengeç veya kabuklular olabilir. Bu durumda kullanılması mümkün değildir.

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılabileceği gibi Kosher Sertifikası verilirken süt-et-nötr gıdalar, bunların kökenine inmek gerekir ki bu da özen gösterilmesi gereken bir iştir.

Neden BSC Belgelendirme ?

Tarafsızlık & Güven

Bağımsız ve tarafsız olmamız müşterilerimiz için son derece kritiktir ve en güçlü varlığımızdır.

detaylar

Yaygın Hizmet Ağı

BSC Türkiye’nin ve Dünyanın tüm noktalarında hizmetlerini kesintisiz ve etkili olarak vermektedir.

detaylar

Farklarımız & Artılarımız

BSC Müşterilerine talep ettiği tüm akreditasyonlarda belgelendirme hizmeti sunar.

detaylar

BSC Belgelendirme hizmetleri hakkında uzmanlarımızdan detaylı bilgi almak ve başvuru için